Merseyside Quiz Leagues

The World's Largest Independent Quiz Leagues

The MIMIR is the MQL's Individual Championship competition.

Each of the constituent leagues run their own heats, with the best players going forward to the MQL MIMIR heat.

Each match is played using the following format

  • Each heat shall consist of up to 4 players answering 5 rounds of 3 questions.
  • Each heat requires 3 officials; a QP, a Scorer and a Bonus Counter.
  • The seating position is drawn at random.
  • In each round each player is asked 3 questions consecutively and awarded 1 point for a correct answer.
  • Incorrectly or unanswered questions are called bonuses.  Players wishing to attempt an answer should be indicating in the usual manner at the time when the QP opens the question out.  A correct answer is awarded 1 point.
  • Bonuses are offered in turn to the player with the fewest attempts at answering bonus questions.  In the event of players having made an equal number of attempts, the question passes to the left.
  • If there is a tie at the end of the heat, the tied players are asked the same 3 extra questions in turn.  If the heat is still unresolved then each tied player is asked a tie-breaker question with the nearest to the correct answer being the winner.
  •  

Each League holds Area Heats to provide qualifiers for the MQL Heats.  These consist of 32 players and produce 4 finalists.  In 2019 the number of qualifiers from each League will be as follows;

7 from Liverpool    6 from Ormskirk    6 from S&F   6 from Warrington    7 from Wirral

The home League of the holder (currently Wirral) may choose, if they wish, to use one of their allocated places to grant that player an uncontested place in the MQL Heats.

In the instance of a player being unable to take up their place then their League can nominate a replacement.  An absence on the evening will be filled by a random draw from any willing non-qualifiers who are present.

The Final is played on the MQL Finals and Presentation Evening in May.

 

The 2018 MQL Heats were held on Wednesday 21st March at St Joseph's Parish Centre, Meeting Lane, Penketh, Warrington WA5 2BB

The results for the competition are shown below.  (* indicates after a tie-break    ** indicates reserve)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1st Round Group 1

 

 

 

 

1st Round Group 5

 

 

Liv

 

Brian Thompson

13

 

 

Wirr

 

Jim Eccleson

14

 

S&F

 

Bob Parry

  6

 

 

Orm

 

Bill Gerrard

13

 

Wirr

 

Ian Jack

  7

 

 

Warr

 

Dave Knapp*

13

 

Orm

 

Charles Johnson

  9

 

 

Liv

 

Chris Quinn

13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1st Round Group 2

 

 

 

 

1st Round Group 6

 

 

Orm

 

Pat Gibson

14

 

 

Wirr

 

Karl Whelan

16

 

Wirr

 

Rodney Watkins

  6

 

 

Liv

 

Rod Moore

12

 

Liv

 

Roy Smith**

  6

 

 

S&F

 

Tom Farley

15

 

Liv

 

Gill Willett

13

 

 

Wirr

 

Steve Lomas

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1st Round Group 3

 

 

 

 

1st Round Group 7

 

 

S&F

 

Dag Griffiths

10

 

 

S&F

 

Harry Owen

14

 

Warr

 

Cliff Houghton

12

 

 

Warr

 

John Hall

15

 

Wirr

 

Mike Greatbatch

  3

 

 

Orm

 

Alan Thompson

  5

 

Liv

 

Stuart Scholes*

10

 

 

Liv

 

Pete Dixon

  8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1st Round Group 4

 

 

 

 

1st Round Group 8

 

 

Warr

 

Colin Foster

  6

 

 

Orm

 

Darren Martin

11

 

Liv

 

Mark Kerr*

  6

 

 

Wirr

 

Jon Stitcher

  9

 

Orm

 

Mike Unsworth

  8

 

 

Warr

 

Jamie Hall

14

 

Wirr

 

Margaret Howe

  4

 

 

S&F

 

Alan Wright

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2nd Round Group 1

 

 

 

 

2nd Round Group 3

 

 

 

 

Brian Thompson

17

 

 

 

 

Gill Willett

  6

 

 

 

Cliff Houghton

14

 

 

 

 

Stuart Scholes

12

 

 

 

David Knapp

12

 

 

 

 

Jim Eccleson

15

 

 

 

Darren Martin

13

 

 

 

 

Karl Whelan

17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2nd Round Group 2

 

 

 

 

2nd Round Group 4

 

 

 

 

Pat Gibson

20

 

 

 

 

Charles Johnson

  8

 

 

 

Mike Unsworth

13

 

 

 

 

Mark Kerr

17

 

 

 

Tom Farley

12

 

 

 

 

John Hall

18

 

 

 

Harry Owen

10

 

 

 

 

Jamie Hall

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Semi Final 1

 

 

 

 

Semi Final 2

 

 

 

 

Brian Thompson

13

 

 

 

 

Pat Gibson

14

 

 

 

Karl Whelan

17

 

 

 

 

John Hall

15

 

 

 

Mike Unsworth

  6

 

 

 

 

Cliff Houghton

11

 

 

 

Mark Kerr

14

 

 

 

 

Jim Eccleson

16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                     

 

 

 

 

 

           

 

Final

 

 

           

 

 

Karl Whelan

17

 

           

 

 

Mark Kerr

9

 

           

 

 

John Hall

13

 

           

 

 

Jim Eccleson

14

 

           

 

 

 

 

 

           

The Final was played at the Presentation Evening on Wed 16 May 2018 at Unison Club, Bishop Rd, St Helen's WA10 6SX